
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Betlejemskie Światło pokoju już po raz 30. Dotarło także do Ostrołęki i od niedzieli (13 grudnia) wędruje po najważniejszych miejscach naszego miasta.
Ostrołęcka sztafeta trwa dalej i już jutro odbędą się harcerskie rodzinne warsztaty, podczas których całe rodziny tworzyć będą lampiony, które posłużą do przechowywania BŚP aż do Świąt Narodzenia Pańskiego.
Kulminacyjnym momentem naszej sztafety będzie harcerskie Ogniobranie, które ze względu na obostrzenia musiało zostać przeniesione do świata wirtualnego. Zapraszamy na premierowy pokaz Ogniobrania w sobotę 19 grudnia o godz. 19.00 na fanpage Hufca ZHP Ostrołęka na facebooku (https://www.facebook.com/ZHPOstroleka) oraz nasz kanał na youtube.com (https://www.youtube.com/channel/UCQg4Gp0vdG2XJJvJdmEDHkg).
Pragniemy, by Światło służby, które wędruje po naszym mieście dotarło także do mieszkańców miasta Ostrołęki, dlatego przedstawiamy harmonogram dzielenia się Betlejemskim Światłem Pokoju w poszczególnych parafiach, w niedzielę 20 grudnia:
- Kościół pw. Zbawiciela Świata – msza o 11.30
- Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego (Klasztor) – msza o 11.30
- Kościół Nawiedzenia NMP (Fara) – msza o 11.30
- Kościół św. Franciszka – msza o 10.30
- Kościół pw. NMP Królowej Rodzin – msza o 11.00
- Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (Wojciechowice) – msza o 11.30
Betlejemskie Światło Pokoju można także odebrać z siedziby ostrołęckiego hufca przy Placu Bema 11, po wcześniejszym kontakcie.
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Ostrołęki w ramach zadania publicznego Kurpiowski Tryptyk Kulturalny.
