W dniu dzisiejszym zakończył się trwający od maja projekt „Garnek umiejętności 2.0.”. To już druga edycja tego wyjątkowego projektu edukacyjnego, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży z terenu miasta Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego poprzez stwarzanie warunków do aktywnego zdobywania wiedzy, w małych grupach warsztatowych. W ciągu kilku projektowych miesięcy odbył się szereg warsztatów tematycznych w grupach wiekowych, które oparte były o moduły:
- Survival – warsztaty na łonie natury uwzględniające naukę technik polowych, przygotowywania posiłków na ognisku, sztuki układania ognisk oraz zasad przetrwania w warunkach leśnych,
- Pionierka obozowa – praca na terenie bazy obozowej w Kierwiku. Uczestnicy będą mogli nauczyć się samodzielnie budować własne stoliki, ławki, bramę, śmietniki czy też tablicę ogłoszeń.
- Latawce i inne wyroby z papieru – Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem różnych technik, przy użyciu papieru.
- Matrioszki – warsztaty z wykorzystaniem drewna, gliny oraz różnych technik zdobienia w tym złoceń, decoupage oraz malowania i lakierowania. Warsztaty rozszerzono o moduł ceramiki, która w okresie przedświątecznym uzupełniła moduł pracy rękodzielniczej oraz pracy z agawą i szkliwem.
- Zasoby wody w moim otoczeniu- Wspólne przygotowanie własnej filtrarki do wody. Przygotowanie dzienników zużycia wody oraz wspólne poszukiwanie obszarów, w których możemy oszczędzać ten cenny zasób.
- Zdrowe odżywianie- zajęcia kulinarne oraz warsztaty dietetyczne.
- Zarządzanie budżetem- warsztaty wspierające kontrolę własnych wydatków, sposoby oszczędzania pieniędzy na określony cel. Zapoznanie z zasadami poprawnego planowania budżetem oraz nabycie umiejętności rozsądnego zarządzania nim. Wprowadzenie do metod projektowych.
Kluczową częścią projektu był Kurs Liderów Harcerskich w wieku 10-18 lat. Kurs dla kandydatów na harcerskich wychowawców (drużynowych) odbył się w formie weekendowych biwaków warsztatowych poza miastem, traktujących o:
- planowaniu własnego czasu,
- autoprezentacji,
- pracy z grupą,
- motywowaniu w działaniu,
- rozwiązywaniu konfliktów,
- obsługę pakietu Ms Office 365.
Kursy objęły ponad 54 godz. szkoleniowych i były niepowtarzalną okazją do zdobycia nowych umiejętności, szlifowania umiejętności miękkich oraz kształtowania aktywnej postawy społecznej w tym nabywanie umiejętności przydatnych na rynku pracy.
W realizacji poszczególnych warsztatów nieocenioną pomocą była łączność krótkofalarska, która w szybki sposób pozwalała skoordynować grupy warsztatowe bez używania telefonów komórkowych czy Internetu. Ponadto uczestnicy projektu mogli nabyć dodatkowe umiejętności związane z łącznością, które wykorzystywali poza projektem.
Bardzo ważnym aspektem projektu był fakt, iż 80% warsztatów i form odbywało się na świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu metod aktywizujących. Dzieci i młodzież po trudnym roku zdalnej edukacji mieli okazję nie tylko rozwinąć swoje umiejętności ale także obcować z przyrodą w bezpiecznej grupie rówieśniczej.
Niezwykle wartościowe dla organizatora jest fakt, iż dzieci i młodzież uczestniczący w projekcie mogą kontynuować swój rozwój w ramach pracy ostrołęckich gromad zuchowych i drużyn harcerskich, co z przyjemnością będziemy wspierać.
W związku z dużym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem poszczególnych elementów projektu, mamy pewność, że projekt będzie kontynuowany, a kolejną edycję wzbogacimy o wskazane rekomendacje i wnioski uczestników projektu.
Zadanie zrealizowane w ramach projektu „Garnek Umiejętności 2.0” współfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
