Zakończyliśmy trzecią edycję trwającego od maja projektu edukacyjnego „Garnek umiejętności 3.0”. Od samego początku projektu głównym celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży z terenu miasta Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego poprzez stwarzanie warunków do aktywnego zdobywania wiedzy, w małych grupach warsztatowych.
Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu warsztatów tematycznych, opartych o dwa moduły – praktyczny oraz umiejętności społecznych. W ramach warsztatów odbyły się następujące zajęcia:
- Survival – warsztaty w kontakcie z przyrodą, traktujące o technikach przetrwania w trudnych warunkach, uwzględniające naukę wyplatania własnych łóżek polowych, przygotowywania posiłków na ognisku.
Warsztaty poza niewątpliwą wartością merytoryczną i artystyczną miały także wyjątkową wartość wychowawczą, ponieważ dla wielu uczestników były jedyną formą wypoczynku, w jakiej brały udział w czasie wakacji.
- Pionierka obozowa połączona z warsztatami wyplatania makramy – praca na terenie Stanicy Harcerskiej w Kierwiku, podczas wyjazdowych warsztatów uczestnicy mogli nauczyć się samodzielnie wykonać proste elementy wyposażenia, m.in. stoliki, ławki, bramę, śmietniki oraz brali udział organizacji obozowiska, rozstawianiu kuchni polowej oraz namiotów.
- Warsztaty ceramiczne – warsztaty w pracowni ceramicznej „Cacko”. Uczestnicy wykonali samodzielnie elementy dekoracyjne z gliny, m.in. ozdoby choinkowe, misy, półmiski oraz magnesy ceramiczne.
- Las w pokoju – odbyły się kreatywne, z użyciem drewna, podczas których uczestnicy wykonali różnorodne naturalne kompozycje, z drewna, mchu, juty i innych naturalnych elementów. Podczas zajęć organizowanych w okolicy Święta Niepodległości grupa warsztatowa wykonała obrazy 3D na deseczkach z wykorzystaniem techniki „String Art” przedstawiające mapę Polski.
- Aktywne radzenie sobie ze stresem – podczas zajęć z trenerem umiejętności społecznych uczestnicy uczyli się rozpoznawać swoje reakcje na stres, odbyli warsztat samoregulacji oraz uczyli się jak ważne jest zapewnienie sobie balansu pomiędzy szkołą – rodziną – wolontariatem i odpoczynkiem.
- Autoprezentacja – podczas zajęć uczestnicy szlifowali swój warsztat pozytywnej komunikacji, autoprezentacji oraz przełamywali bariery mówienia o sobie dobrze i „chwalenia się” swoimi sukcesami. W ramach warsztatów uczestnicy budowali swoje CV, włączając w doświadczenie swoje umiejętności zdobyte w różnorodnych obszarach swojego rozwoju np. kluby sportowe, organizacje pozarządowe, harcerstwo itp.
- Zarządzanie projektem- podczas warsztatów uczestnicy w sposób praktyczny pochylili się nad takimi treściami jak: formułowanie potrzeb jednostki, sposoby oszczędzania pieniędzy na określony-wspólny cel. Bardzo ważnym elementem warsztatu było szlifowanie umiejętności budowania budżetu projektu, w tym zapoznanie z zasadami sprawnego planowania budżetu oraz nabycie umiejętności rozsądnego zarządzania nim. Uczestnicy warsztatów tworzyli własne projekty edukacyjne dla lokalnej społeczności.
- Warsztat skutecznej komunikacji – podczas warsztatów uczestnicy szlifowali swoje umiejętności komunikacyjne, m.in. komunikat „JA”, parafrazowanie, aktywne słuchanie.
Bardzo ważnym elementem projektu był Kurs Liderów Harcerskich w wieku 10-18 lat. Kurs dla kandydatów na harcerskich wychowawców (drużynowych) odbył się w formie weekendowych biwaków warsztatowych poza miastem, traktujących o:
- planowaniu własnego czasu,
- autoprezentacji,
- pracy z grupą,
- motywowaniu w działaniu,
- rozwiązywaniu konfliktów,
- obsługę pakietu Ms Office 365.
Kursy objęły ponad 54 godz. szkoleniowych i były niepowtarzalną okazją do zdobycia nowych umiejętności, szlifowania umiejętności miękkich oraz kształtowania aktywnej postawy społecznej w tym nabywanie umiejętności przydatnych na rynku pracy.
W ramach zajęć organizowanych w projekcie uczestnicy nie tylko zdobyli nową wiedzę i umiejętności, ale zawiązali nowe znajomości i przyjaźnie. Grupy warsztatowe stały się naturalną przestrzenią wymiany doświadczeń oraz pedagogiki rówieśniczej, gdzie poprzez uczenie w działaniu, każdy uczestnik mógł otrzymać bieżącą pomoc od kadry i rówieśników. Relacje, które powstały podczas warsztatów mamy nadzieję, że będą wsparciem dla dzieci i młodzieży.
Niezwykle wartościowe dla organizatora jest fakt, iż dzieci i młodzież uczestniczący w projekcie mogą kontynuować swój rozwój w ramach pracy ostrołęckich gromad zuchowych i drużyn harcerskich, co z przyjemnością będziemy wspierać.
Wyjątkowy w naszym projekcie jest również kontakt z naturą. Baza obozowa na Stanicy Harcerskiej w Kierwiku stała się naturalnie miejscem naszych wiosenno-letnich spotkań, dzięki czemu mogliśmy korzystać z uroków leśnego obozu, w bliskości jeziora, ścieżek rowerowych czy szlaków kajakowych, z których uczestnicy chętnie korzystali.
W związku z rosnącym zainteresowaniem udziałem w projekcie, mamy pewność, że projekt będzie kontynuowany, a kolejną edycję wzbogacimy o kolejne treści, zwłaszcza takie, które w ewaluacji wskazali nam uczestnicy tegorocznego projektu..
Zadanie zrealizowane w ramach projektu „Garnek Umiejętności 3.0” współfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
























































